OPINII
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1222/2009, etykietowanie opon do samochodów osobowych i dostawczych ma obowiązywać od 1 listopada 2012 r. Nowe zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony oraz określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu. Dzięki etykietom kierowcy mają natychmiastowy i czytelny dostęp do danych, które znacznie wpływają na wybór opon. Kategoryzacja ogumienia mieści się w siedmiostopniowym przedziale literowym od "A" do "G", gdzie "G" to wynik najgorszy, natomiast "A" najlepszy. Poszczególne symbole graficzne określają ważne osiągi: wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu.
Efektywność paliwowa
Po lewej stronie etykiety znajduje się skala klasyfikacji efektywności energetycznej mówiąca o wpływie opony na zużycie paliwa oraz związanej z tym emisji CO2. Pokonanie oporów toczenia ogumienia pochłania średnio 20% paliwa spalanego przez pojazd. Obniżenie oporów toczenia może znacząco przyczyniać się do ogólnej poprawy efektywności energetycznej transportu drogowego i do zmniejszenia emisji CO2 z nim związanych. Wartość współczynnika oporu toczenia opony jest mierzona na maszynie symulacyjnej i decyduje o klasie efektywności energetycznej opony. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Opony znacząco różnią się pod względem oporu toczenia, który jest stopniowo zmniejszany poprzez technologiczne ewolucje kolejnych generacji opon. Różnica w zużyciu paliwa dwóch aut osobowych, jednego wyposażonego w opony klasy A i drugiego z oponami klasy G, jest znacząca, ponieważ sięga nawet 0,5 l/100 km. Roczna oszczędność paliwa to ok. 80 litrów (przy rocznym przebiegu 15 000 km).
Przyczepność na mokrej nawierzchni
Skala znajdująca się po prawej stronie etykiety przedstawia klasy przyczepności opon podczas hamowania na mokrej nawierzchni. Pomiary przeprowadza się na pojeździe w warunkach określonych odpowiednim regulaminem, w którym zdefiniowane zostały m.in. prędkość, charakterystyka toru, grubość warstwy wody czy temperatura. Skala powstała poprzez porównanie osiągów testowanych opon do osiągów opony wzorcowej. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Różnica długości drogi hamowania na mokrej nawierzchni samochodu wyposażonego w opony klasy A i samochodu z oponami klasy G wynosi 18 metrów. Dystans równy czterem długościom samochodu
Zewnętrzny hałas toczenia
Hałas spowodowany przez ruch uliczny jest jedną z głównych uciążliwości. Dolna część etykiety przedstawia poziom zewnętrznego hałasu toczenia opony pojazdu, wyrażony w decybelach (należy zauważyć, że nie jest to poziom hałasu słyszanego przez kierowcę wewnątrz pojazdu).
- Hankook to koreańska firma, która obecnie jest siódmą najczęściej wybieraną marką opon na świecie. Jej oferta obejmuje opony do pojazdów osobowych, dostawczych, z napędem 4x4, ciężarowych i wyścigowych i jest dostępna w 170 krajach. Marka dostarcza opon do pierwszego wyposażenia takich marek, jak Ford, Volvo, Toyota, Mitsubishi, Renault i Volkswagen.
- Przeznaczone na sezon letni opony HANKOOK Vantra LT RA18 zaprojektowane zostały z myślą o eksploatacji w samochodach dostawczych i lekkich ciężarówkach. Opony tej serii są wyjątkowo trwałe, pozwalają osiągać zwiększone przebiegi eksploatacyjne oraz ulegają równomiernemu zużyciu.
- Ulepszone osiągi w zakresie ścierania i zachowania na mokrej nawierzchni poprzez zastosowanie szerokiego bieżnika z prostymi rowkami i agresywnym wzorem nacięć, przyczyniają się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa nawet w umiarkowanych warunkach atmosferycznych. Zastosowanie wielowarstwowej budowy bieżnika oraz wzmocnienia w postaci stalowego opasania sprawia, że opona wyróżnia się wysoką wytrzymałością, sztywnością oraz trwałością. Bieżnik wyposażony w kanały obwodowe i profilowane poprzeczne nacięcia odpowiada za wydajny drenaż wody poza obszar styku opony z podłożem, skutecznie chroniąc przed zjawiskiem aquaplaningu.
- Minimalne opory toczenia przyczyniają się do zmniejszenia spalania paliwa w samochodzie, czyniąc opony Vantra ekonomicznym rozwiązaniem dla samochodów dostawczych, użyta do produkcji mieszanka gumowa, z dodatkiem specjalnych komponentów zwiększających właściwości antypoślizgowe, pozwoliła poprawić odporność opony na ścieranie i zabezpieczyć bieżnik przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Zobacz również
Inne opony w rozmiarze 205 / 75 / R16
OPINII
OPINII
OPINII
OPINII
OPINII
OPINII