

OPINII

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1222/2009, etykietowanie opon do samochodów osobowych i dostawczych ma obowiązywać od 1 listopada 2012 r. Nowe zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony oraz określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu. Dzięki etykietom kierowcy mają natychmiastowy i czytelny dostęp do danych, które znacznie wpływają na wybór opon. Kategoryzacja ogumienia mieści się w siedmiostopniowym przedziale literowym od "A" do "G", gdzie "G" to wynik najgorszy, natomiast "A" najlepszy. Poszczególne symbole graficzne określają ważne osiągi: wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu.
Efektywność paliwowa
Po lewej stronie etykiety znajduje się skala klasyfikacji efektywności energetycznej mówiąca o wpływie opony na zużycie paliwa oraz związanej z tym emisji CO2. Pokonanie oporów toczenia ogumienia pochłania średnio 20% paliwa spalanego przez pojazd. Obniżenie oporów toczenia może znacząco przyczyniać się do ogólnej poprawy efektywności energetycznej transportu drogowego i do zmniejszenia emisji CO2 z nim związanych. Wartość współczynnika oporu toczenia opony jest mierzona na maszynie symulacyjnej i decyduje o klasie efektywności energetycznej opony. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Opony znacząco różnią się pod względem oporu toczenia, który jest stopniowo zmniejszany poprzez technologiczne ewolucje kolejnych generacji opon. Różnica w zużyciu paliwa dwóch aut osobowych, jednego wyposażonego w opony klasy A i drugiego z oponami klasy G, jest znacząca, ponieważ sięga nawet 0,5 l/100 km. Roczna oszczędność paliwa to ok. 80 litrów (przy rocznym przebiegu 15 000 km).
Przyczepność na mokrej nawierzchni
Skala znajdująca się po prawej stronie etykiety przedstawia klasy przyczepności opon podczas hamowania na mokrej nawierzchni. Pomiary przeprowadza się na pojeździe w warunkach określonych odpowiednim regulaminem, w którym zdefiniowane zostały m.in. prędkość, charakterystyka toru, grubość warstwy wody czy temperatura. Skala powstała poprzez porównanie osiągów testowanych opon do osiągów opony wzorcowej. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Różnica długości drogi hamowania na mokrej nawierzchni samochodu wyposażonego w opony klasy A i samochodu z oponami klasy G wynosi 18 metrów. Dystans równy czterem długościom samochodu
Zewnętrzny hałas toczenia
Hałas spowodowany przez ruch uliczny jest jedną z głównych uciążliwości. Dolna część etykiety przedstawia poziom zewnętrznego hałasu toczenia opony pojazdu, wyrażony w decybelach (należy zauważyć, że nie jest to poziom hałasu słyszanego przez kierowcę wewnątrz pojazdu).
- Opona Azenis FK453 miała trudne zadanie: zastąpić jeden z flagowych modeli serii Falken, czyli znakomitego FK452. Celem pretendenta jest zapewnienie najwyższej skuteczności oraz przyjemności z jazdy amatorom sportowego stylu prowadzenia. Wprowadzona na rynek w roku 2006, opona FK452 cieszyła się bardzo dobrą opinią w kręgach amatorów sportowej jazdy. Trzeba dodać, że w ramach kampanii promujących, Falken przedstawiał oponę jako mocno zorientowaną na drift oraz szeroko pojęte sporty samochodowe.
- Azenis FK453 powstał na potrzeby rynku europejskiego i zgodnie z jego wymogami. Oznacza to, że przy tworzeniu specyfikacji Falken uwzględnił wszelkie kryteria związane z jazdą samochodami sportowymi w Europie.
Niektóre parametry, takie jak przyczepność oraz trzymanie się drogi na mokrej nawierzchni zostały dopracowane ze szczególnym pietyzmem. Doświadczenie uzyskane w czasie wyścigów pozwoliło Falkenowi uzyskać dobre wyważenie osiągów, ze szczególnym naciskiem położonym na przyjemność z jazdy.
- Dla zapewnienia wysokich osiągów oraz skuteczności podczas jazdy sportowej, Azenis FK453 został przetestowany na wielu torach, m.in. na Nürburgringu. Niemiecki tor odegrał znaczną rolę podczas dopracowywania szczegółów technicznych tego produktu. Na tyle znaczną, że nazwa jednej z technologii zastosowanych w oponie nosi pochodzi właśnie od niego: NUR-Spec. Za tą nazwą kryje się wzmocniona struktura z nylonem dla większej sztywności opon i lepszego czucia drogi podczas jazdy.
- Technologia ta umożliwia m.in. znaczne poszerzenie strefy kontaktu z drogą oraz zwiększenie osiągów opony, zwłaszcza pod względem przyczepności na mokrej nawierzchni oraz hamowania w stosunku do FK452.Bieżnik umożliwia sprawne odprowadzanie wody spod kół. Dodatkowo został zoptymalizowany pod kątem poziomu hałasu.
Zobacz również
Inne opony w rozmiarze 215 / 45 / R17

OPINII
WYSYŁKA W 24H

OPINII
WYSYŁKA W 24H

OPINII

OPINII
WYSYŁKA W 24H

OPINII

OPINII
WYSYŁKA W 24H