OPINII
WYSYŁKA W 24H
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1222/2009, etykietowanie opon do samochodów osobowych i dostawczych ma obowiązywać od 1 listopada 2012 r. Nowe zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony oraz określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu. Dzięki etykietom kierowcy mają natychmiastowy i czytelny dostęp do danych, które znacznie wpływają na wybór opon. Kategoryzacja ogumienia mieści się w siedmiostopniowym przedziale literowym od "A" do "G", gdzie "G" to wynik najgorszy, natomiast "A" najlepszy. Poszczególne symbole graficzne określają ważne osiągi: wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu.
Efektywność paliwowa
Po lewej stronie etykiety znajduje się skala klasyfikacji efektywności energetycznej mówiąca o wpływie opony na zużycie paliwa oraz związanej z tym emisji CO2. Pokonanie oporów toczenia ogumienia pochłania średnio 20% paliwa spalanego przez pojazd. Obniżenie oporów toczenia może znacząco przyczyniać się do ogólnej poprawy efektywności energetycznej transportu drogowego i do zmniejszenia emisji CO2 z nim związanych. Wartość współczynnika oporu toczenia opony jest mierzona na maszynie symulacyjnej i decyduje o klasie efektywności energetycznej opony. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Opony znacząco różnią się pod względem oporu toczenia, który jest stopniowo zmniejszany poprzez technologiczne ewolucje kolejnych generacji opon. Różnica w zużyciu paliwa dwóch aut osobowych, jednego wyposażonego w opony klasy A i drugiego z oponami klasy G, jest znacząca, ponieważ sięga nawet 0,5 l/100 km. Roczna oszczędność paliwa to ok. 80 litrów (przy rocznym przebiegu 15 000 km).
Przyczepność na mokrej nawierzchni
Skala znajdująca się po prawej stronie etykiety przedstawia klasy przyczepności opon podczas hamowania na mokrej nawierzchni. Pomiary przeprowadza się na pojeździe w warunkach określonych odpowiednim regulaminem, w którym zdefiniowane zostały m.in. prędkość, charakterystyka toru, grubość warstwy wody czy temperatura. Skala powstała poprzez porównanie osiągów testowanych opon do osiągów opony wzorcowej. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Różnica długości drogi hamowania na mokrej nawierzchni samochodu wyposażonego w opony klasy A i samochodu z oponami klasy G wynosi 18 metrów. Dystans równy czterem długościom samochodu
Zewnętrzny hałas toczenia
Hałas spowodowany przez ruch uliczny jest jedną z głównych uciążliwości. Dolna część etykiety przedstawia poziom zewnętrznego hałasu toczenia opony pojazdu, wyrażony w decybelach (należy zauważyć, że nie jest to poziom hałasu słyszanego przez kierowcę wewnątrz pojazdu).
- Hankook RA08 to opona letnia transportowa klasy średniej przeznaczona do samochodów dostawczych i lżejszych ciężarówek. Zapewnia wysoki komfort jazdy, dzięki czemu sprawdza się również w minibusach. Opona znalazła się w seryjnym wyposażeniu takich marek jak Hyundai (Grace, New Porter), Kia (Pregio, Bongo III bus, Bongo III truck), Chevrolet (Damas, Labo) oraz Ford Transit. Gwarantuje dużą wytrzymałość oraz bezpieczną jazdę z dużym załadunkiem zarówno na suchej, jak i mokrej drodze. Ponadto oferuje wysoki komfort podróżowania.
- Hankook RA08 to nowoczesna opona radialna, stworzona, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych programów komputerowych. Konstruktorzy zadbali o zapewnienie oponie jak największej wytrzymałości. W tym celu zastosowano wielowarstwową strukturę bieżnika. Główną podporą opony Hankook RA08 są solidne barki. Posiadają specjalną, wzmocnioną strukturę, która gwarantuje prawidłowe utrzymanie toru jazdy oraz przyczepność na zakrętach. Są również odporne na działanie wysokich obciążeń, na jakie narażone są opony w samochodach dostawczych przy maksymalnym załadunku.
- Dla bezpieczeństwa na mokrej drodze zastosowano trzy główne rowki wzdłużne, które stanowią zabezpieczenie przed zjawiskiem aquaplaniangu. Sprawnie rozprowadzają wodę na boki, dzięki czemu opona ma ciągłą styczność z drogą. Zygzakowate nacięcia na żebrach w części środkowej tworzą ostre krawędzie, które „wgryzają” się w podłoże. Dzięki temu opona Hankook RA08 nie traci przyczepności oraz zapewnia krótką drogę hamowania. Żebra opony odpowiadają za przekazywanie ruchów kierownicy na drogę. Bardzo dobrze przylegają do podłoża, dzięki czemu opona zapewnia precyzyjne i płynne sterowanie.
Ważnym parametrem opony dla samochodów segmentu komercyjnego jest żywotność. Mocna mieszanka w połączeniu z odpowiednią rzeźbą gwarantują równomierne i powolne zużycie bieżnika, co przyczynia się do zwiększenia przebiegów. Mieszanka gumowa wykorzystana do produkcji opony charakteryzują się odpowiednią sztywnością oraz odpornością na zużycie. Zapewnia również odpowiednie przyleganie do śliskiej nawierzchni.
Zobacz również
Inne opony w rozmiarze 215 / 70 / R16C
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
WYSYŁKA W 24H