OPINII
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1222/2009, etykietowanie opon do samochodów osobowych i dostawczych ma obowiązywać od 1 listopada 2012 r. Nowe zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony oraz określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu. Dzięki etykietom kierowcy mają natychmiastowy i czytelny dostęp do danych, które znacznie wpływają na wybór opon. Kategoryzacja ogumienia mieści się w siedmiostopniowym przedziale literowym od "A" do "G", gdzie "G" to wynik najgorszy, natomiast "A" najlepszy. Poszczególne symbole graficzne określają ważne osiągi: wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu.
Efektywność paliwowa
Po lewej stronie etykiety znajduje się skala klasyfikacji efektywności energetycznej mówiąca o wpływie opony na zużycie paliwa oraz związanej z tym emisji CO2. Pokonanie oporów toczenia ogumienia pochłania średnio 20% paliwa spalanego przez pojazd. Obniżenie oporów toczenia może znacząco przyczyniać się do ogólnej poprawy efektywności energetycznej transportu drogowego i do zmniejszenia emisji CO2 z nim związanych. Wartość współczynnika oporu toczenia opony jest mierzona na maszynie symulacyjnej i decyduje o klasie efektywności energetycznej opony. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Opony znacząco różnią się pod względem oporu toczenia, który jest stopniowo zmniejszany poprzez technologiczne ewolucje kolejnych generacji opon. Różnica w zużyciu paliwa dwóch aut osobowych, jednego wyposażonego w opony klasy A i drugiego z oponami klasy G, jest znacząca, ponieważ sięga nawet 0,5 l/100 km. Roczna oszczędność paliwa to ok. 80 litrów (przy rocznym przebiegu 15 000 km).
Przyczepność na mokrej nawierzchni
Skala znajdująca się po prawej stronie etykiety przedstawia klasy przyczepności opon podczas hamowania na mokrej nawierzchni. Pomiary przeprowadza się na pojeździe w warunkach określonych odpowiednim regulaminem, w którym zdefiniowane zostały m.in. prędkość, charakterystyka toru, grubość warstwy wody czy temperatura. Skala powstała poprzez porównanie osiągów testowanych opon do osiągów opony wzorcowej. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Różnica długości drogi hamowania na mokrej nawierzchni samochodu wyposażonego w opony klasy A i samochodu z oponami klasy G wynosi 18 metrów. Dystans równy czterem długościom samochodu
Zewnętrzny hałas toczenia
Hałas spowodowany przez ruch uliczny jest jedną z głównych uciążliwości. Dolna część etykiety przedstawia poziom zewnętrznego hałasu toczenia opony pojazdu, wyrażony w decybelach (należy zauważyć, że nie jest to poziom hałasu słyszanego przez kierowcę wewnątrz pojazdu).
- Falken to japońska marka opon, należąca do Ohtsu Tire & Rubber Company, części koncernu Sumitomo. Od 1985 roku Falken dostarcza opony na światowe rynki, a wyróżnia się szczególnie w produkcji opon sportowych. Firma odnosi sukcesy w sportach motorowych, takich jak The American Le Mans Series ALMS, Formula Drift Series, D1 Grand Prix czy British Drift Championship. Falken jest także cenioną marką opon w driftingu.
- Falken prezentuje swoją nową letnią oponę ZIEX ZE310 ECORUN, która jest dostępna od 2018 roku. Ta innowacyjna linia opon ma na celu zapewnienie kierowcom najwyższej trakcji oraz doskonałej przyczepności zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni, przy jednoczesnym zachowaniu oszczędności paliwowej.
- Falken ZIEX ZE310 ECORUN to ulepszony następca modelu ZIEX ZE914 ECORUN, cenionego za bezpieczeństwo, komfort i ekonomiczność. Nowa linia opon oferuje jeszcze lepsze parametry we wszystkich aspektach. Jest idealna dla wymagających kierowców preferujących sportowy styl jazdy i komfort.
- Model ten wykorzystuje unikalną technologię Adaptive Constant Pressure (ACP), opracowaną przez Falken. Dzięki temu uzyskano profil bieżnika o równomiernym rozkładzie ciśnienia, co poprawia przyczepność opony do nawierzchni, stabilność kierunkową oraz wydłuża żywotność bieżnika.
- Opony Falken ZE310 dostępne są w różnych wersjach bieżnika, zależnie od rozmiaru i indeksu prędkości, zapewniając niezmiennie wysokie parametry niezależnie od wybranego rozmiaru. Węższe opony (do 195 mm) posiadają cztery żebra i trzy kanały, zapewniające optymalną sztywność bieżnika i większą powierzchnię styku z drogą. Szerokie opony (od 205 mm) mają dodatkowe, piąte żebro centralne, poprawiające odprowadzanie wody i zwiększające przyczepność oraz odporność na aquaplaning.
- Letnie opony ZIEX ZE310 ECORUN Falken zapewniają nie tylko doskonałe właściwości jezdne, ale także długą żywotność. Zaawansowana technologia Advanced 4D Nano Design i staranne analizy struktury gumy przyczyniły się do poprawy efektywności paliwowej, przyczepności na mokrej nawierzchni oraz trwałości opony.
Zobacz również
Inne opony w rozmiarze 215 / 55 / R16
OPINII
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
WYSYŁKA W 24H