OPINII
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1222/2009, etykietowanie opon do samochodów osobowych i dostawczych ma obowiązywać od 1 listopada 2012 r. Nowe zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony oraz określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu. Dzięki etykietom kierowcy mają natychmiastowy i czytelny dostęp do danych, które znacznie wpływają na wybór opon. Kategoryzacja ogumienia mieści się w siedmiostopniowym przedziale literowym od "A" do "G", gdzie "G" to wynik najgorszy, natomiast "A" najlepszy. Poszczególne symbole graficzne określają ważne osiągi: wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu.
Efektywność paliwowa
Po lewej stronie etykiety znajduje się skala klasyfikacji efektywności energetycznej mówiąca o wpływie opony na zużycie paliwa oraz związanej z tym emisji CO2. Pokonanie oporów toczenia ogumienia pochłania średnio 20% paliwa spalanego przez pojazd. Obniżenie oporów toczenia może znacząco przyczyniać się do ogólnej poprawy efektywności energetycznej transportu drogowego i do zmniejszenia emisji CO2 z nim związanych. Wartość współczynnika oporu toczenia opony jest mierzona na maszynie symulacyjnej i decyduje o klasie efektywności energetycznej opony. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Opony znacząco różnią się pod względem oporu toczenia, który jest stopniowo zmniejszany poprzez technologiczne ewolucje kolejnych generacji opon. Różnica w zużyciu paliwa dwóch aut osobowych, jednego wyposażonego w opony klasy A i drugiego z oponami klasy G, jest znacząca, ponieważ sięga nawet 0,5 l/100 km. Roczna oszczędność paliwa to ok. 80 litrów (przy rocznym przebiegu 15 000 km).
Przyczepność na mokrej nawierzchni
Skala znajdująca się po prawej stronie etykiety przedstawia klasy przyczepności opon podczas hamowania na mokrej nawierzchni. Pomiary przeprowadza się na pojeździe w warunkach określonych odpowiednim regulaminem, w którym zdefiniowane zostały m.in. prędkość, charakterystyka toru, grubość warstwy wody czy temperatura. Skala powstała poprzez porównanie osiągów testowanych opon do osiągów opony wzorcowej. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Różnica długości drogi hamowania na mokrej nawierzchni samochodu wyposażonego w opony klasy A i samochodu z oponami klasy G wynosi 18 metrów. Dystans równy czterem długościom samochodu
Zewnętrzny hałas toczenia
Hałas spowodowany przez ruch uliczny jest jedną z głównych uciążliwości. Dolna część etykiety przedstawia poziom zewnętrznego hałasu toczenia opony pojazdu, wyrażony w decybelach (należy zauważyć, że nie jest to poziom hałasu słyszanego przez kierowcę wewnątrz pojazdu).
- Fabryka Tracmax powstała w 1996 roku w prowincji Szantung. Koncern Shandong Yongsheng Rubber Group postawił na nowoczesne technologie. Produkcję rozpoczęto używając wysokiej klasy sprzętu z Japonii, Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec. Do współpracy zaproszono specjalistów z Europy oraz z USA. Fabryka Tracmax zajmuje powierzchnię 50 tys m2 i może się poszczycić możliwością wyprodukowania 1,2 miliona opon rocznie. Tracmax jest flagową marką koncernu Shandong Yongsheng Rubber Group. Firma produkuje opony przeznaczone do samochodów osobowych, dostawczych oraz typu SUV. Opony Tracmax należą do segmentu ekonomicznego i charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Marka popularna jest w Azjii i na Bliskim Wschodzie, a także w Australii i w Ameryce Południowej oraz Północnej.
- X-PRIVILO TX3 to letnia opona klasy budżetowej pochodząca z firmy TRACMAX. Przeznaczona jest dla samochodów osobowych klasy kompaktowej, średniej i wyższej, zarówno dla luksusowych limuzyn, jak i rodzinnych sedanów i kombi. Produkt został wyposażony w nowoczesny, asymetryczny bieżnik. Uzyskano w ten sposób optymalny układ, który gwarantuje odpowiednie parametry trakcyjne na każdym rodzaju nawierzchni.
- Bezpieczeństwo w prowadzeniu pojazdów o wysokich parametrach silnika jest jednym z najważniejszych kryteriów tych bieżników. Miano opony dla pojazdów o wysokich parametrach silnika i przeznaczenie dla dużych prędkości jest poparte doskonałymi właściwościami hamowania, niezawodnością na mokrej i suchej nawierzchni, jak również wysoką odpornością na poślizg hydrodynamiczny.
- X-PRIVILO TX3 jest skierowana głównie na lato i dla pojazdów klasy kompaktowej, średniej i wyższej. To wytrzymała opona z asymetryczną rzeźbą bieżnika, który poprawia odprowadzanie wody spod kół i sprawia, że ryzyko aquaplaningu jest zmniejszone. Jej atutem jest także wsparcie stabilności i precyzji kierowania dzięki sztywnym elementom centralnym i barkowym. Duża liczba rowków i krawędzi skraca drogę hamowania. Za dobre parametry opony X-PRIVILO TX3 odpowiedzialna jest też wykorzystana mieszanka gumy, która zachowuje należytą twardość i przyczepność niezależnie od nawierzchni, po której się jedzie. Sucha czy mokra szosa prezentowany model poradzi sobie z bez problemów.
Zobacz również
Inne opony w rozmiarze 235 / 35 / R19
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII