OPINII
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1222/2009, etykietowanie opon do samochodów osobowych i dostawczych ma obowiązywać od 1 listopada 2012 r. Nowe zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony oraz określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu. Dzięki etykietom kierowcy mają natychmiastowy i czytelny dostęp do danych, które znacznie wpływają na wybór opon. Kategoryzacja ogumienia mieści się w siedmiostopniowym przedziale literowym od "A" do "G", gdzie "G" to wynik najgorszy, natomiast "A" najlepszy. Poszczególne symbole graficzne określają ważne osiągi: wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu.
Efektywność paliwowa
Po lewej stronie etykiety znajduje się skala klasyfikacji efektywności energetycznej mówiąca o wpływie opony na zużycie paliwa oraz związanej z tym emisji CO2. Pokonanie oporów toczenia ogumienia pochłania średnio 20% paliwa spalanego przez pojazd. Obniżenie oporów toczenia może znacząco przyczyniać się do ogólnej poprawy efektywności energetycznej transportu drogowego i do zmniejszenia emisji CO2 z nim związanych. Wartość współczynnika oporu toczenia opony jest mierzona na maszynie symulacyjnej i decyduje o klasie efektywności energetycznej opony. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Opony znacząco różnią się pod względem oporu toczenia, który jest stopniowo zmniejszany poprzez technologiczne ewolucje kolejnych generacji opon. Różnica w zużyciu paliwa dwóch aut osobowych, jednego wyposażonego w opony klasy A i drugiego z oponami klasy G, jest znacząca, ponieważ sięga nawet 0,5 l/100 km. Roczna oszczędność paliwa to ok. 80 litrów (przy rocznym przebiegu 15 000 km).
Przyczepność na mokrej nawierzchni
Skala znajdująca się po prawej stronie etykiety przedstawia klasy przyczepności opon podczas hamowania na mokrej nawierzchni. Pomiary przeprowadza się na pojeździe w warunkach określonych odpowiednim regulaminem, w którym zdefiniowane zostały m.in. prędkość, charakterystyka toru, grubość warstwy wody czy temperatura. Skala powstała poprzez porównanie osiągów testowanych opon do osiągów opony wzorcowej. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Różnica długości drogi hamowania na mokrej nawierzchni samochodu wyposażonego w opony klasy A i samochodu z oponami klasy G wynosi 18 metrów. Dystans równy czterem długościom samochodu
Zewnętrzny hałas toczenia
Hałas spowodowany przez ruch uliczny jest jedną z głównych uciążliwości. Dolna część etykiety przedstawia poziom zewnętrznego hałasu toczenia opony pojazdu, wyrażony w decybelach (należy zauważyć, że nie jest to poziom hałasu słyszanego przez kierowcę wewnątrz pojazdu).
- Bridgestone zaprezentował nową oponę klasy premium – Turanza T005. Ogólnoeuropejska premiera flagowego produktu największego na świecie producenta opon odbyła się jesienią 2017 r. na targach oponiarskich w Grecji.
- Opona Bridgestone Turanza T005 została zaprojektowana i wyprodukowana w Europie. Główne parametry opony to doskonała przyczepność, niższe opory toczenia, a także długie przebiegi. Ponadto nowy bieżnik zapewnia poczucie pełnej kontroli w trudnych sytuacjach drogowych, szczególnie w deszczowe dni.
- Turanza T005 będzie dostępna w sprzedaży od stycznia 2018 r. Dzięki bogatemu asortymentowi do 2019 roku model Turanza T005 pozwoli całkowicie zaspokoić popyt na wszelkiego rodzaju opony w rozmiarach od 14’’ do 21’’. Jednocześnie Bridgestone planuje ujednolicić asortyment dostępnych opon komfortowych, ograniczając ofertę w tym segmencie do produktów z linii DriveGuard oraz właśnie Turanza T005. Wiodące marki samochodowe już wybrały opony z tej linii na pierwszy montaż. Nowa, wysokiej klasy opona komfortowa Turanza T005 będzie flagowym produktem w portfolio marki Bridgestone i zaspokoi znaczną część popytu w swojej grupie.
- Panuj nad swoją trasą nawet w deszczowe dni Bridgestone klienta końcowego dla swoich produktów określa mianem przedstawiciela grupy „BOSS” („szef”) i to właśnie idea, która stawia klienta w centrum zainteresowania firmy, była inspiracją przy projektowaniu opony Turanza T005. Firma przeprowadziła konsultacje z tysiącami użytkowników opon klasy premium na terenie całej Europy. Dzięki temu poznała ich potrzeby i oczekiwania w zakresie codziennego użytkowania pojazdów. Wnioski były jasne.
- Nabywcy wysokiej klasy opon oczekują, żeby dawały im one poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie pozwalały cieszyć się jazdą. Potrzebują opony, która da im poczucie kontroli w trudnych, codziennych sytuacjach drogowych, szczególnie w deszczowe dni. Ważnymi czynnikami oceny opon są także dobre wyniki spalania oraz trwałość bieżnika. Turanza T005 jest odpowiedzią na te oczekiwania. To opona, która pozwala zachować pełną kontrolę w niekorzystnych warunkach drogowych, szczególnie na mokrej nawierzchni – możliwość bezpiecznego wchodzenia w zakręt na autostradzie czy gwałtownego hamowania na drogach miejskich.
Zobacz również
Inne opony w rozmiarze 225 / 60 / R16
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
OPINII
OPINII
OPINII