OPINII
WYSYŁKA W 24H
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1222/2009, etykietowanie opon do samochodów osobowych i dostawczych ma obowiązywać od 1 listopada 2012 r. Nowe zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony oraz określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu. Dzięki etykietom kierowcy mają natychmiastowy i czytelny dostęp do danych, które znacznie wpływają na wybór opon. Kategoryzacja ogumienia mieści się w siedmiostopniowym przedziale literowym od "A" do "G", gdzie "G" to wynik najgorszy, natomiast "A" najlepszy. Poszczególne symbole graficzne określają ważne osiągi: wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu.
Efektywność paliwowa
Po lewej stronie etykiety znajduje się skala klasyfikacji efektywności energetycznej mówiąca o wpływie opony na zużycie paliwa oraz związanej z tym emisji CO2. Pokonanie oporów toczenia ogumienia pochłania średnio 20% paliwa spalanego przez pojazd. Obniżenie oporów toczenia może znacząco przyczyniać się do ogólnej poprawy efektywności energetycznej transportu drogowego i do zmniejszenia emisji CO2 z nim związanych. Wartość współczynnika oporu toczenia opony jest mierzona na maszynie symulacyjnej i decyduje o klasie efektywności energetycznej opony. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Opony znacząco różnią się pod względem oporu toczenia, który jest stopniowo zmniejszany poprzez technologiczne ewolucje kolejnych generacji opon. Różnica w zużyciu paliwa dwóch aut osobowych, jednego wyposażonego w opony klasy A i drugiego z oponami klasy G, jest znacząca, ponieważ sięga nawet 0,5 l/100 km. Roczna oszczędność paliwa to ok. 80 litrów (przy rocznym przebiegu 15 000 km).
Przyczepność na mokrej nawierzchni
Skala znajdująca się po prawej stronie etykiety przedstawia klasy przyczepności opon podczas hamowania na mokrej nawierzchni. Pomiary przeprowadza się na pojeździe w warunkach określonych odpowiednim regulaminem, w którym zdefiniowane zostały m.in. prędkość, charakterystyka toru, grubość warstwy wody czy temperatura. Skala powstała poprzez porównanie osiągów testowanych opon do osiągów opony wzorcowej. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Różnica długości drogi hamowania na mokrej nawierzchni samochodu wyposażonego w opony klasy A i samochodu z oponami klasy G wynosi 18 metrów. Dystans równy czterem długościom samochodu
Zewnętrzny hałas toczenia
Hałas spowodowany przez ruch uliczny jest jedną z głównych uciążliwości. Dolna część etykiety przedstawia poziom zewnętrznego hałasu toczenia opony pojazdu, wyrażony w decybelach (należy zauważyć, że nie jest to poziom hałasu słyszanego przez kierowcę wewnątrz pojazdu).
- Koncern BRIDGESTONE na sezon zimowy 2018/2019 przedstawia nową całoroczną oponę WEATHER CONTROL A005 EVO, która została stworzona z myślą o kierowcach ceniących swój komfort oraz oczekujących pewności prowadzenia niezależnie od warunków na drodze.
- Całoroczna opona pozwala ograniczyć koszty i czas związane z sezonową wymianą ogumienia, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo w czasie jazdy niezależnie od pogody panującej o danej porze roku. Priorytetem inżynierów Bridgestone było stworzenie opony, która o każdej porze roku zapewni takie same właściwości jezdne.
- Przed rozpoczęciem prac nad nową oponą, firma Bridgestone postanowiła zapytać 15 tysięcy kierowców jakie są ich oczekiwania wobec ogumienia całorocznego oraz z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się podczas codziennej jazdy.
- Za design Weather Control A005 EVO odpowiedzialny jest zespół inżynierów i chemików z Centrum Technologicznego Bridgestone w Rzymie. Bieżnik, który układa się w kształt litery „V” jest dopasowany do konstrukcji aut osobowych z różnych segmentów oraz rozkładu ich mas, co zapewnia oponie przyczepność oraz pozwala obniżyć spalanie i ograniczyć jej zużycie. Uzupełnieniem właściwości nowego ogumienia jest zastosowanie w nim technologii Nano Pro-TechTM.
- Jak pokazały testy przeprowadzone przez TÜV SÜD, jeden z największych niezależnych instytutów badań motoryzacyjnych w Europie, opona Weather Control A005 EVO jest lepsza od swoich konkurentów w hamowaniu na mokrej i ośnieżonej nawierzchni. Została również wyróżniona za przyczepność w deszczowych warunkach.
- Zwiększone bezpieczeństwo na śniegu dzięki zmienionemu ukierunkowaniu lameli, co zapewnia skuteczne ruszanie z miejsca i hamowanie na zaśnieżonych nawierzchniach. Osiągi te potwierdza oznaczenie 3PMSF (płatek śniegu wpisany w górę o 3 szczytach).
- WEATHER CONTROL A005 EVO to odpowiedź na potrzeby kierowców reprezentujących coraz większą grupę konsumentów, którzy co roku decydują się na zakup około 53 milionów opon ze średniej półki. Ponadto popularność ogumienia całorocznego systematycznie rośnie w Europie i w 2014 r. osiągnęła poziom 10 milionów sprzedanych egzemplarzy. Dla porównania w 2012 r. była to mniej niż połowa tego wyniku.
Zobacz również
Inne opony w rozmiarze 205 / 55 / R17
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
OPINII
WYSYŁKA W 24H