OPINII
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1222/2009, etykietowanie opon do samochodów osobowych i dostawczych ma obowiązywać od 1 listopada 2012 r. Nowe zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony oraz określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu. Dzięki etykietom kierowcy mają natychmiastowy i czytelny dostęp do danych, które znacznie wpływają na wybór opon. Kategoryzacja ogumienia mieści się w siedmiostopniowym przedziale literowym od "A" do "G", gdzie "G" to wynik najgorszy, natomiast "A" najlepszy. Poszczególne symbole graficzne określają ważne osiągi: wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu.
Efektywność paliwowa
Po lewej stronie etykiety znajduje się skala klasyfikacji efektywności energetycznej mówiąca o wpływie opony na zużycie paliwa oraz związanej z tym emisji CO2. Pokonanie oporów toczenia ogumienia pochłania średnio 20% paliwa spalanego przez pojazd. Obniżenie oporów toczenia może znacząco przyczyniać się do ogólnej poprawy efektywności energetycznej transportu drogowego i do zmniejszenia emisji CO2 z nim związanych. Wartość współczynnika oporu toczenia opony jest mierzona na maszynie symulacyjnej i decyduje o klasie efektywności energetycznej opony. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Opony znacząco różnią się pod względem oporu toczenia, który jest stopniowo zmniejszany poprzez technologiczne ewolucje kolejnych generacji opon. Różnica w zużyciu paliwa dwóch aut osobowych, jednego wyposażonego w opony klasy A i drugiego z oponami klasy G, jest znacząca, ponieważ sięga nawet 0,5 l/100 km. Roczna oszczędność paliwa to ok. 80 litrów (przy rocznym przebiegu 15 000 km).
Przyczepność na mokrej nawierzchni
Skala znajdująca się po prawej stronie etykiety przedstawia klasy przyczepności opon podczas hamowania na mokrej nawierzchni. Pomiary przeprowadza się na pojeździe w warunkach określonych odpowiednim regulaminem, w którym zdefiniowane zostały m.in. prędkość, charakterystyka toru, grubość warstwy wody czy temperatura. Skala powstała poprzez porównanie osiągów testowanych opon do osiągów opony wzorcowej. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Różnica długości drogi hamowania na mokrej nawierzchni samochodu wyposażonego w opony klasy A i samochodu z oponami klasy G wynosi 18 metrów. Dystans równy czterem długościom samochodu
Zewnętrzny hałas toczenia
Hałas spowodowany przez ruch uliczny jest jedną z głównych uciążliwości. Dolna część etykiety przedstawia poziom zewnętrznego hałasu toczenia opony pojazdu, wyrażony w decybelach (należy zauważyć, że nie jest to poziom hałasu słyszanego przez kierowcę wewnątrz pojazdu).
- Nowością na sezon zimowy 2021/2022 jest Nokian Snowproof C. To nowe, bezpieczne i niezawodne opony zimowe przeznaczone specjalnie do użytku profesjonalnego i transportu średniego. Wyróżniają się przede wszystkim znakomitym poziomem bezpieczeństwa zimą, komfortem jazdy i wytrzymałością. Nowe opony Nokian Snowproof C charakteryzują się też imponującym okresem eksploatacji, ponieważ są odporne na obciążenie i zużycie podczas intensywnej jazdy.
- Opona Nokian Snowproof C to nowoczesna opona zimowa klasy premium (wysokiej) cechująca się kierunkowym wzorem bieżnika. Producentem opony jest fiński koncern Nokian, który przywiązuje szczególną wagę do wdrażania nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań i materiałów. Opona Nokian Snowproof C została stworzona z myślą o zmiennych zimowych warunkach charakterystycznych dla regionu Europy Środkowej. Gwarantuje wysoką przyczepność i dokładne sterowanie nawet na śliskiej nawierzchni. Dzięki dużej wytrzymałości gwarantuje wysokie przebiegi.
- Nowe opony Nokian Snowproof C zapewniają bezpieczeństwo, wytrzymałość i bezproblemową jazdę na co dzień. Zastosowana w oponach Nokian Snowproof C koncepcja Alpine Sense Grip w wyjątkowy sposób łączy w sobie przyczepność pierwszej klasy na drogach mokrych, pokrytych błotem pośniegowym i śniegiem oraz zapewnia poczucie przewidywalnej i zrównoważonej jazdy. Koncepcja ta obejmuje innowacyjne cechy opon, w tym wzór bieżnika, mieszankę gumową i strukturę. Innowacyjny bieżnik ze specjalnie opracowaną, gęstą lamelizacją i wieloma krawędziami oferuje przyczepność i bezpieczeństwo w różnych warunkach jazdy zimą. Równoważy też prowadzenie pojazdu i ułatwia kontrolę nawet podczas transportu ciężkich ładunków.
- Aby zapewnić większy udźwig wzmocniono stopkę podwójnymi stalowymi pasami, która lepiej przylega do felgi redukując przy okazji hałas w kabinie. Opona oczywiście posiada symbol śnieżynki, przy okazji pełni on również rolę znacznika TWI , informuje właściciela auta, że należy wymienić opony. Producent podkreśla w materiałach, że opona wymaga prawidłowego ciśnienia, które zostało wyszczególnione na boku opony.
Zobacz również
Inne opony w rozmiarze 195 / 65 / R16
OPINII
OPINII
OPINII
OPINII
OPINII
OPINII