OPINII
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1222/2009, etykietowanie opon do samochodów osobowych i dostawczych ma obowiązywać od 1 listopada 2012 r. Nowe zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony oraz określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu. Dzięki etykietom kierowcy mają natychmiastowy i czytelny dostęp do danych, które znacznie wpływają na wybór opon. Kategoryzacja ogumienia mieści się w siedmiostopniowym przedziale literowym od "A" do "G", gdzie "G" to wynik najgorszy, natomiast "A" najlepszy. Poszczególne symbole graficzne określają ważne osiągi: wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu.
Efektywność paliwowa
Po lewej stronie etykiety znajduje się skala klasyfikacji efektywności energetycznej mówiąca o wpływie opony na zużycie paliwa oraz związanej z tym emisji CO2. Pokonanie oporów toczenia ogumienia pochłania średnio 20% paliwa spalanego przez pojazd. Obniżenie oporów toczenia może znacząco przyczyniać się do ogólnej poprawy efektywności energetycznej transportu drogowego i do zmniejszenia emisji CO2 z nim związanych. Wartość współczynnika oporu toczenia opony jest mierzona na maszynie symulacyjnej i decyduje o klasie efektywności energetycznej opony. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Opony znacząco różnią się pod względem oporu toczenia, który jest stopniowo zmniejszany poprzez technologiczne ewolucje kolejnych generacji opon. Różnica w zużyciu paliwa dwóch aut osobowych, jednego wyposażonego w opony klasy A i drugiego z oponami klasy G, jest znacząca, ponieważ sięga nawet 0,5 l/100 km. Roczna oszczędność paliwa to ok. 80 litrów (przy rocznym przebiegu 15 000 km).
Przyczepność na mokrej nawierzchni
Skala znajdująca się po prawej stronie etykiety przedstawia klasy przyczepności opon podczas hamowania na mokrej nawierzchni. Pomiary przeprowadza się na pojeździe w warunkach określonych odpowiednim regulaminem, w którym zdefiniowane zostały m.in. prędkość, charakterystyka toru, grubość warstwy wody czy temperatura. Skala powstała poprzez porównanie osiągów testowanych opon do osiągów opony wzorcowej. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Różnica długości drogi hamowania na mokrej nawierzchni samochodu wyposażonego w opony klasy A i samochodu z oponami klasy G wynosi 18 metrów. Dystans równy czterem długościom samochodu
Zewnętrzny hałas toczenia
Hałas spowodowany przez ruch uliczny jest jedną z głównych uciążliwości. Dolna część etykiety przedstawia poziom zewnętrznego hałasu toczenia opony pojazdu, wyrażony w decybelach (należy zauważyć, że nie jest to poziom hałasu słyszanego przez kierowcę wewnątrz pojazdu).
- Pirelli POWERGY to nowość koncernu Pirelli na sezon letnia 2021. Podobnie jak pozostałe modele z rodziny Cinturato, nowa opona stworzona jest z bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów. Równocześnie gwarantuje wysokie osiągi, bezpieczeństwo a także duży komfort podróżowania.
- Pirelli POWERGY to model klasy High Performance. Dzięki zastosowaniu asymetrycznego bieżnika uzyskano równowagę pomiędzy charakterystyką jazdy na mokrej i suchej nawierzchni. Konstrukcja składa się z pięciu szerokich żeber pokrytych licznymi nacięciami, które zapewniają wysoką przyczepność na każdym rodzaju nawierzchni, a także krótką drogę hamowania. Sztywna konstrukcja barków umożliwia wysoką stabilność jazdy oraz przyczepność na zakrętach. Główne innowacje wprowadzone w tej oponie dotyczą tworzywa użytego do produkcji. W tym przypadku zastosowano mieszankę gumową pozbawioną znacznej ilości węglowodorów aromatycznych, które są szczególnie szkodliwe dla środowiska naturalnego.
- Odpowiednie wyważenie i rozmieszczenie elementów bieżnika przyczyniło się również do redukcji oporów toczenia. W porównaniu do poprzedniej generacji, model POWERGY gwarantuje o 20% niższe opory, zapewniając w ten sposób o 4% mniejsze zużycie paliwa. Znaczącą poprawę uzyskano również w zakresie przebiegów. Przeciętny okres eksploatacji przy zastosowaniu technologii Cinturato wzrósł o ponad 30%. Ponadto bieżnik gwarantuje niższy poziom hałasu. W porównaniu z innymi, konkurencyjnymi modelami różnica wynosi ok. 1 dB.
- Pirelli to znany, europejski producent wysokiej jakości opon dla wielu segmentów. Marka powstała w 1872 roku, a produkcja opon ruszyła już pod koniec XIX wieku. Dziś Pirelli Tyre zajmuje piąte miejsce pod względem obrotu na światowym rynku opon. Poza wysokimi parametrami trakcyjnymi modele Pirelli charakteryzują się wyjątkową estetyką wykonania oraz atrakcyjnym designem. Dzięki temu firma dostarcza opony między innymi dla najwyższych modeli Lamborghini.
Zobacz również
Inne opony w rozmiarze 205 / 55 / R19
OPINII
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
OPINII
OPINII