

OPINII
WYSYŁKA W 24H

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1222/2009, etykietowanie opon do samochodów osobowych i dostawczych ma obowiązywać od 1 listopada 2012 r. Nowe zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony oraz określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu. Dzięki etykietom kierowcy mają natychmiastowy i czytelny dostęp do danych, które znacznie wpływają na wybór opon. Kategoryzacja ogumienia mieści się w siedmiostopniowym przedziale literowym od "A" do "G", gdzie "G" to wynik najgorszy, natomiast "A" najlepszy. Poszczególne symbole graficzne określają ważne osiągi: wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu.
Efektywność paliwowa
Po lewej stronie etykiety znajduje się skala klasyfikacji efektywności energetycznej mówiąca o wpływie opony na zużycie paliwa oraz związanej z tym emisji CO2. Pokonanie oporów toczenia ogumienia pochłania średnio 20% paliwa spalanego przez pojazd. Obniżenie oporów toczenia może znacząco przyczyniać się do ogólnej poprawy efektywności energetycznej transportu drogowego i do zmniejszenia emisji CO2 z nim związanych. Wartość współczynnika oporu toczenia opony jest mierzona na maszynie symulacyjnej i decyduje o klasie efektywności energetycznej opony. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Opony znacząco różnią się pod względem oporu toczenia, który jest stopniowo zmniejszany poprzez technologiczne ewolucje kolejnych generacji opon. Różnica w zużyciu paliwa dwóch aut osobowych, jednego wyposażonego w opony klasy A i drugiego z oponami klasy G, jest znacząca, ponieważ sięga nawet 0,5 l/100 km. Roczna oszczędność paliwa to ok. 80 litrów (przy rocznym przebiegu 15 000 km).
Przyczepność na mokrej nawierzchni
Skala znajdująca się po prawej stronie etykiety przedstawia klasy przyczepności opon podczas hamowania na mokrej nawierzchni. Pomiary przeprowadza się na pojeździe w warunkach określonych odpowiednim regulaminem, w którym zdefiniowane zostały m.in. prędkość, charakterystyka toru, grubość warstwy wody czy temperatura. Skala powstała poprzez porównanie osiągów testowanych opon do osiągów opony wzorcowej. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Różnica długości drogi hamowania na mokrej nawierzchni samochodu wyposażonego w opony klasy A i samochodu z oponami klasy G wynosi 18 metrów. Dystans równy czterem długościom samochodu
Zewnętrzny hałas toczenia
Hałas spowodowany przez ruch uliczny jest jedną z głównych uciążliwości. Dolna część etykiety przedstawia poziom zewnętrznego hałasu toczenia opony pojazdu, wyrażony w decybelach (należy zauważyć, że nie jest to poziom hałasu słyszanego przez kierowcę wewnątrz pojazdu).
- Przy budowie bieżnika Michelin Latitude Tour HP zastosowano specjalną technologię „Terrain proof”, opracowaną na podstawie doświadczeń, które inżynierowie tej firmy uzyskali przy produkcji opon przemysłowych. Zastosowana w nich mieszanka gumowa ma podnosić odporność produktu na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, czyniąc ją bardziej trwałą i wytrzymałą. W praktyce oznacza to wydłużenie okresu użytkowania nawet o sezon.
- W bieżniku Michelin Latitude Tour HP wykorzystano nowatorskie rozwiązanie konstrukcyjne „StabiliGrip”, które obejmuje trójwymiarowe lamele BDS (Bi-Directional Sipe) oraz system zmiennej geometrii (Variable Geometry). Te pierwsze posiadają zdolność do zazębiania i blokowania się nawzajem, co ma prowadzić do zwiększenia sztywności i przyczepności, a w efekcie do optymalnej stabilności jazdy, nawet podczas hamowania czy innych gwałtownych manewrów. System VG zaś, poprzez usztywnianie podstawy lameli ma gwarantować wytrzymałość opony na duże obciążenia, związane z masą pojazdu i znacznymi prędkościami. Z kolei szerokie obwodowe kanały i poprzeczne rowki stanowią system odprowadzający wodę spod powierzchni opony, co ma podnosić parametry trakcyjne na mokrych nawierzchniach i zmniejszać ryzyko aquaplaningu.
- W Michelin Latitude Tour HP obecność dużej ilości lameli generuje krawędzie dające „efekt pazura”, objawiający się wzrostem przyczepności na każdym rodzaju nawierzchni. Dodatkowo, konstrukcja opony zapewniać ma redukcję emisji hałasu i drgań, aż o 5%, co wpływa na komfort akustyczny i bierne bezpieczeństwo jazdy.
Michelin Latitude Tour HP to wysokiej klasy opona przeznaczona dla samochodów terenowych jak i SUV. Zastosowanie nowoczesnych technologii produkcji pozwoliło osiągnąć wysokie parametry trakcyjne opony. Poszczególne wersje rozmiarowe Michelin Latitude Tour HP wyposażono w dodatkowe wzmocnienie (XL) lub technologię RUNFLAT.
Zobacz również
Inne opony w rozmiarze 265 / 45 / R20

OPINII

OPINII

OPINII

OPINII

OPINII

OPINII
WYSYŁKA W 24H