OPINII
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1222/2009, etykietowanie opon do samochodów osobowych i dostawczych ma obowiązywać od 1 listopada 2012 r. Nowe zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony oraz określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu. Dzięki etykietom kierowcy mają natychmiastowy i czytelny dostęp do danych, które znacznie wpływają na wybór opon. Kategoryzacja ogumienia mieści się w siedmiostopniowym przedziale literowym od "A" do "G", gdzie "G" to wynik najgorszy, natomiast "A" najlepszy. Poszczególne symbole graficzne określają ważne osiągi: wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu.
Efektywność paliwowa
Po lewej stronie etykiety znajduje się skala klasyfikacji efektywności energetycznej mówiąca o wpływie opony na zużycie paliwa oraz związanej z tym emisji CO2. Pokonanie oporów toczenia ogumienia pochłania średnio 20% paliwa spalanego przez pojazd. Obniżenie oporów toczenia może znacząco przyczyniać się do ogólnej poprawy efektywności energetycznej transportu drogowego i do zmniejszenia emisji CO2 z nim związanych. Wartość współczynnika oporu toczenia opony jest mierzona na maszynie symulacyjnej i decyduje o klasie efektywności energetycznej opony. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Opony znacząco różnią się pod względem oporu toczenia, który jest stopniowo zmniejszany poprzez technologiczne ewolucje kolejnych generacji opon. Różnica w zużyciu paliwa dwóch aut osobowych, jednego wyposażonego w opony klasy A i drugiego z oponami klasy G, jest znacząca, ponieważ sięga nawet 0,5 l/100 km. Roczna oszczędność paliwa to ok. 80 litrów (przy rocznym przebiegu 15 000 km).
Przyczepność na mokrej nawierzchni
Skala znajdująca się po prawej stronie etykiety przedstawia klasy przyczepności opon podczas hamowania na mokrej nawierzchni. Pomiary przeprowadza się na pojeździe w warunkach określonych odpowiednim regulaminem, w którym zdefiniowane zostały m.in. prędkość, charakterystyka toru, grubość warstwy wody czy temperatura. Skala powstała poprzez porównanie osiągów testowanych opon do osiągów opony wzorcowej. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Różnica długości drogi hamowania na mokrej nawierzchni samochodu wyposażonego w opony klasy A i samochodu z oponami klasy G wynosi 18 metrów. Dystans równy czterem długościom samochodu
Zewnętrzny hałas toczenia
Hałas spowodowany przez ruch uliczny jest jedną z głównych uciążliwości. Dolna część etykiety przedstawia poziom zewnętrznego hałasu toczenia opony pojazdu, wyrażony w decybelach (należy zauważyć, że nie jest to poziom hałasu słyszanego przez kierowcę wewnątrz pojazdu).
- Dunlop Sport BluResponse to opona nowoczesna, która charakteryzuje się wysokim poziomem osiągów na wielu polach. Jest idealnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy cenią sobie doskonałą przyczepność na mokrej nawierzchni i wysoki komfort jazdy.
- Technologia oponiarska z każdym miesiącem ewoluuje z uwagi na setki godzin testów na torach rozrzuconych po całym świecie. Doświadczenia w samochodach wyścigowych okazują się bezcenne, bo pomagają poprawić mieszankę, co przekłada się na lepszą przyczepność, wytrzymałość w trudnych warunkach i mniejszą podatność na uszkodzenia.
- Debiut najnowszej opony Dunlop Sport BluResponse zbiegł się ze 125 rocznicą istnienia marki. W tym czasie producent wystawiał swój produkt na wyścigowych trasach całego świata, zbierając tym samym bezcenne doświadczenie. Po latach ewolucji, udało się stworzyć gumę łączącą cechy ogumienia sportowego i do codziennego użytkowania klasy premium.
- Priorytetem dla konstruktorów stało się opracowanie mieszanki o niższym oporze toczenia. Ten parametr poprawiono o 30% w stosunku do poprzednika. Udało się również skrócić drogę hamowania na mokrej nawierzchni względem konkurencyjnych produktów aż o 3 metry. Zaletą Dunlopa jest także dobra odporność na aquaplaning. Wynika to z zastosowania szerokich rowków centralnych, skutecznie odprowadzających wodę zwłaszcza przy wysokich prędkościach.
- O słuszności stosowania odpowiedniego ogumienia nie trzeba nikogo przekonywać. Im auto mocniejsze i szybsze, tym częściej powinniśmy sięgać po produkty z kategorii High Performance. To opony spełniające najwyższe europejskie i światowe normy, potwierdzone latami praktyki w sportach motorowych.
Zobacz również
Inne opony w rozmiarze 225 / 50 / R17
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
WYSYŁKA W 24H
OPINII
OPINII