OPINII
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1222/2009, etykietowanie opon do samochodów osobowych i dostawczych ma obowiązywać od 1 listopada 2012 r. Nowe zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują producentom obowiązkowe etykietowanie opon. Oznaczenia odpowiednio kategoryzują opony oraz określają ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu. Dzięki etykietom kierowcy mają natychmiastowy i czytelny dostęp do danych, które znacznie wpływają na wybór opon. Kategoryzacja ogumienia mieści się w siedmiostopniowym przedziale literowym od "A" do "G", gdzie "G" to wynik najgorszy, natomiast "A" najlepszy. Poszczególne symbole graficzne określają ważne osiągi: wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu.
Efektywność paliwowa
Po lewej stronie etykiety znajduje się skala klasyfikacji efektywności energetycznej mówiąca o wpływie opony na zużycie paliwa oraz związanej z tym emisji CO2. Pokonanie oporów toczenia ogumienia pochłania średnio 20% paliwa spalanego przez pojazd. Obniżenie oporów toczenia może znacząco przyczyniać się do ogólnej poprawy efektywności energetycznej transportu drogowego i do zmniejszenia emisji CO2 z nim związanych. Wartość współczynnika oporu toczenia opony jest mierzona na maszynie symulacyjnej i decyduje o klasie efektywności energetycznej opony. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Opony znacząco różnią się pod względem oporu toczenia, który jest stopniowo zmniejszany poprzez technologiczne ewolucje kolejnych generacji opon. Różnica w zużyciu paliwa dwóch aut osobowych, jednego wyposażonego w opony klasy A i drugiego z oponami klasy G, jest znacząca, ponieważ sięga nawet 0,5 l/100 km. Roczna oszczędność paliwa to ok. 80 litrów (przy rocznym przebiegu 15 000 km).
Przyczepność na mokrej nawierzchni
Skala znajdująca się po prawej stronie etykiety przedstawia klasy przyczepności opon podczas hamowania na mokrej nawierzchni. Pomiary przeprowadza się na pojeździe w warunkach określonych odpowiednim regulaminem, w którym zdefiniowane zostały m.in. prędkość, charakterystyka toru, grubość warstwy wody czy temperatura. Skala powstała poprzez porównanie osiągów testowanych opon do osiągów opony wzorcowej. Jaka jest różnica między oponami klasy A i G? Różnica długości drogi hamowania na mokrej nawierzchni samochodu wyposażonego w opony klasy A i samochodu z oponami klasy G wynosi 18 metrów. Dystans równy czterem długościom samochodu
Zewnętrzny hałas toczenia
Hałas spowodowany przez ruch uliczny jest jedną z głównych uciążliwości. Dolna część etykiety przedstawia poziom zewnętrznego hałasu toczenia opony pojazdu, wyrażony w decybelach (należy zauważyć, że nie jest to poziom hałasu słyszanego przez kierowcę wewnątrz pojazdu).
- Bridgestone Blizzak W810 to zimowa opona dostawcza klasy premium (wysokiej). Producentem opony jest japoński koncern Bridgestone, jedna z największych firm w branży. Opona Bridgestone Blizzak W810 gwarantuje
optymalną kontrolę trakcji na każdym rodzaju nawierzchni. Opona została wyposażona w nowoczesny bieżnik, który gwarantuje wysoki komfort jazdy nawet przy maksymalnym obciążeniu. Dużą zaleta opony Bridgestone BlizzakW810 są długie przebiegi.
- Przeznaczone dla samochodów dostawczych opony zimowe Bridgestone Blizzak W810 charakteryzują się najwyższą jakością, doskonałymi osiągami oraz wyjątkową wytrzymałością. Nie ma się jednak co dziwić – klasa premium zobowiązuje. Zacznijmy od jakości. Miarą jakości opony jest przede wszystkim przyczepność – tutaj osiągana dzięki zoptymalizowanemu komputerowo bieżnikowi, który wyposażono w wyjątkowo dużą liczbę krawędzi. Dzięki temu przyczepność na nawierzchni suchej oraz mokrej gwarantuje absolutne bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Dotyczy to również manewrów hamowania, skręcania, a także drogi oblodzonej, które, jak wiemy, często w Polsce występują w okresie zimowym.
- Jeśli chodzi o osiągi, tutaj przede wszystkim mamy na myśli obniżone zużycie paliwa, charakteryzujące pojazdy wyposażone w opony Bridgestone Blizzak W810. Dowiodły tego liczne testy flotowe, najbardziej miarodajne z punktu widzenia właścicieli samochodów dostawczych. Dzięki lepszej przyczepności pojazd zużywa mniej paliwa przede wszystkim podczas procesu przyspieszania, ale również wspomnianego manewru hamowania. Żywotność opony to również jedna z podstawowych kwestii, o którą zadbali konstruktorzy Bridgestone. Opony Blizzak W810 charakteryzują się o 20-40% lepszą wytrzymałością niż poprzednie wersje modelu. Odporność na ścieranie i innego rodzaju uszkodzenia jest podnoszona przez elastyczność i lekkość konstrukcji opon. Dzięki temu opony te są niezwykle tanie w utrzymaniu, co powinno ostatecznie przekonać do produktu każdego właściciela flot pojazdów dostawczych.
Zobacz również
Inne opony w rozmiarze 225 / 70 / R15
OPINII
OPINII
OPINII
OPINII
OPINII
OPINII